Autorské právo v krajkářství

Autorská práva jsou v současné době hojně diskutována, hlavně v souvislosti s kopírováním filmů a hudby. Ne každý si ale uvědomuje, že autorská práva se týkají i dalších oborů a samozřejmě i našeho - krajkářského - řemesla. Bohužel v poslední době se nešvar zneužívání cizích návrhů rozmohl natolik, že jsme se rozhodli do tohoto tématu vstoupit. Proto vám přinášíme informace, o kterých jsme přesvědčeni, že je třeba o nich vědět.

Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, upravuje ochranu práv autora k literárním, obrazovým, fotografickým a jiným uměleckým dílům i k dílům vědeckým. Autorská majetková práva trvají 70. let po smrti autora. Autorské právo chrání autorská díla a nároky jejich tvůrců po jistou zákonem stanovenou dobu. Pouze autor díla má právo rozhodnout, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno. Pouze on anebo jiná osoba, kterou k tomu oprávnil, rozhoduje, zda umožní ostatním užití díla jeho prodejem, půjčováním, pronájmem, sdílením na internetu, vystavováním, promítáním či jiným způsobem.

Autorská díla jsou většinou označována copyrightem s jménem autora a datem vzniku. Ale i když značkou označena nejsou, nijak to neomezuje autorská práva.

V krajkářské oblasti se autorský zákon týká především vlastnictví podvinků a hotových krajek.

Co to tedy znamená v praxi? Každý, kdo zkusil někdy v životě něco samostatně vymyslet nebo vytvořit ví, že to nejde samo od sebe. Dá to – někdy i hodně – úsilí. A je tedy jasné, že za toto úsilí chce být autor náležitě ohodnocen. Ale představte si následující situaci: několik hodin, někdy i dní sedíte nad papírem a lámete si hlavu, jak co nejlépe ztvárnit myšlenku, kterou chcete přetvořit v krajku. Když to konečně vymyslíte, musíte vytvořit podvinek a krajku upaličkovat (v ideálním případě se vám to povede napoprvé, někdy ale zjistíte, že nápad je sice pěkný, ale v krajce už to tak úchvatné není, nebo se musí příliš často stříhat a začínat, nebo je to příliš složité a vůbec... a celý proces začne nanovo). Když jste konečně s výsledkem spokojeni, napíšete postup. Pokud možno tak, aby ho pochopil i někdo jiný kromě vás a pak se pokusíte podvinek prodat.

V tu chvíli je třeba určit takovou cenu, aby se autorovi zaplatila vložená práce. V případě, že kupujících bude víc, může být cena nižší, jestliže je ale předpoklad, že bude podvinků prodáno méně, samozřejmě se cena zvýší.

Jak říká zákon: autorské dílo (tedy i podvinek) se nesmí dále rozmnožovat, kopírovat, přetiskovat a samozřejmě ani prodávat bez souhlasu autora. U každého stánku s podvinky ale není vzácná tato standardní situace: Máňo (Věrko, Dášo...) tenhle neber, ten už mám, ten si okopíruješ!

Stejným zásahem do autorského práva je, když krajkářka podle podvinku jiného autora (ať již zakoupeného nebo otištěného v časopise) upaličkuje krajku, kterou dále nabízí k prodeji. Také tato situace je velice obvyklá. Na Fleru a podobných prodejních serverech najdeme značné množství krajek zpracovaných podle návrhů a bez vědomí často i velmi renovovaných autorů.

Zde právě nastává modelová situace, kdy dochází k porušení zákona a autor se může domáhat svého práva.

Stejná situace může nastat, kdy krajkářka nebo skupina krajkářek vystavuje své práce zhotovené podle podvinků jiných autorů a neuvede jejich jména. Stačí přitom uvést krátký text: podvinek podle návrhu XY realizovala AB.

Někdy se může stát, že vidíte krajku (nebo jiný výrobek), která se vám natolik líbí, že zatoužíte si ji vyrobit. Samozřejmě se můžete inspirovat a vymyslet krajku vlastní. Pokud ji ale - například podle fotografie - okopírujete, je to trestné.

Stejně tak je nutné dávat si pozor na vytváření sice vlastních krajek, ale podle kreseb, které jsou chráněným vzorem. Vytvoříte-li tedy věrnou kopii například kočičky Kitty nebo medvídka Pú (jako jsme to viděli letos ve Vamberku) a krajku nebo podvinky vystavíte nebo nabízíte k prodeji, opět se můžete dostat do rozporu s autorským zákonem.

Pozornost je třeba věnovat i označení krajek. Například i když pocházíte z Vamberka, nemůžete své krajky označit jako Pravá ruční vamberecká krajka, protože takto může označovat své výrobky pouze Vamberecká krajka Vamberk, s.r.o., která vlastní na tento název ochrannou značku.

 

Výklad práva tedy zní: Podvinek, který si koupíte (samostatně nebo v časopise) slouží pouze vám. Nesmíte jej prodávat ani kopírovat pro potřeby jiných. Krajku upaličkovanou podle zakoupeného podvinku můžete použít pro sebe nebo ji můžete darovat, ale v žádném případě ji nesmíte prodávat. Pokud se chcete živit paličkováním krajek, musíte si je vymyslet sami nebo se domluvit s jiným autorem, že vám návrh prodá nebo povolí jeho užití.

redakce Krajky

Text je zkopírován ze stránek https://www.fler.cz/blog/autorske-pravo-v-krajkarske-oblasti-14115, aby se více šířilo povědomí o autorském právu i v naší krajkářské oblasti.